Likvidácia spoločnosti s ručením obmedzeným
Likvidácia spoločnosti môže predstavovať časovo náročný proces, ktorý závisí od rozsahu jej podniateľských aktivít. V prípade, že ide o aktívnu spoločnosť likvidácia je podstatne náročnejšia aj z časového hľadiska aj z hľadiska administratívneho.
Likvidácia spoločností, ktoré nevykonávali podnikateľskú činnosti spočíva len v správnom dodržaní jednotlivých krokov, ktoré smerujú k výmazu spoločnosti z Obchodného registra a celý proces by nemal trvať dlhšie ako 6 mesiacov. Pri aktívnych spoločnostiach sa môže táto lehota predĺžiť, pričom jej dĺžkla záleží aj od schopnosti likvidátora.
Základné kroky, ktoré treba dodržať pri likvidácii spoločnosti sú nasledovné:
- valného zhromaždenie (jediný spoločník) príjme rozhodnutie o zrušení spoločnosti – rozhodnutie by malo obsahovať určenie dňa, ku ktorému sa spoločnosť zrušuje, vymenovanie likvidátora, spôsob jeho konania a určenie odmeny za likvidáciu. Deň zrušenia je deň, ktorým spoločnosť s ručením obmedzeným vstupuje do likvidácie. Počas celej doby likvidácie je spoločnosť povinná používať svoje obchodné meno s dodatkom „v likvidácii“. Likvidátorm môže byť jeden z konateľov spoločnosti, prípadne likvidátorom môže byť aj tretia osoba, ak to umožňuje zakladateľská listina (spoločenská zmluva). Stanovený likvidátor po vymenovaní zastupuje spoločnosť pred súdmi a inými orgánmi, vykonáva všetky potrebné úkony vedené k likvidácii spoločnosti.
- vyhotovenie podpisového vzoru likvidátora
- vyhotovenie úplného znenia zakladateľskej listiny, prípadne spoločenskej zmluvy, ak je spoločníkov viac, kde je obchodné meno spoločnosti uvedené už s dodatkom „v likvidácii“
- podanie návrhu na zápis zmien do Obchodného registra – ktorý bude obsahovať deň vstupu do likvidácie, zmenu obchodného mena s dodatkom „v likvidácii“, údaje o likvidátorovi
- vstup spoločnosti do likvidácie je likvidátor povinný oznámiť všetkým veriteľom spoločnosti – oznámenie by malo byť formou listu adresovaného vždy konkrétnemu veriteľovi, ktorý by mal obsahovať deň vstupu spoločnosti do likvidácie, kto bol stanovený za likvidátora a kde a kedy je možné prihlásiť svoje pohľadávky.
- v Obchodnom vestníku je potrebné zverejniť, že spoločnosť vstúpila do likvidácie – oznámenie musí obsahovať identifikáciu likvidátora, výzvu na prihlásenie pohľadávok, prípadne iných práv spoločnosti v lehote, ktorá nemôže byť kratšia ako 3 mesiace odo dňa zverejnenia oznámenia vo vestníku, taktiež miesto, kde si môžu veritelia prihlásiť svoje pohľadávky a deň vstupu spoločnosti do likvidácie.
Ďalšie kroky, ktoré musí likvidátor vykonať sú:
- v prípade, ak mala spoločnosť zamestnancov, likvidátor je povinný do 8 dní od vstupu spoločnosti do likvidácie oznámiť danú skutočnosť všetkým zdravotným poistovniam a sociálnej poisťovni
- daňovému úradu je potrebné do 30 dní oznámiť vstup spoločnsoti do likvidácie ako aj meno likvidátora
Po splnení oznamovacích povinností, ktoré likvidátor má, je potrebné venovať pozornosť aj účtovným záležitostiam:
- deň pred dňom vstupu spoločnosti do likvidácie je likvidátor povinný uzavrieť účtovné knihy, spraviť inventúru, zabezpečiť vyhotovenie mimoriadnej účtovnej závierky a taktiež daňového priznania.
- ku dňu vstupu do likvidácie, otvoriť účtovné knihy, pripraviť presny zoznam majetku a tiež vyhotoviť likvidačnú súvahu, ktorú je povinný likvidátor zaslať spoločníkom spoločnosti, v prípade ak o to požiadajú.
- ku dňu skončenia likvidácie spoločnosti, je potrebné uzavrieť účtovné knihy, vyhotoviť konečnú správu o priebehu likvidácie a vyhotoviť návrh na rozdelenie likvidačného zostatku, zabezpečiť vyhotovenie mimoriadnej účtovnej závierky a daňového priznania. Všetky dokumenty okrem daňového priznania musia byť schválené valným zhromaždením, v prípade jedného spoločník rozhodnutím jediného spoločnika a do 30 dní od ich schválenia uložené do zbierky listín. Daňové priznanie musí byť podané na príslušný daňový úrad do 3 mesiacov odo dňa schválenia konečnej správy o priebehu likvidácie, návrhu na rozdelenie likvidačného zostatku a tiež mimoriadnej účtovnej závierky.
- po schválení predošlých dokumentov je likvidátor bez zbytočného odkladu povinný vyplatiť likvidačný zostatok spoločníkom spoločnosti.
Ak boli splenené všeštky predchádzajúce kroky, likvidácia spoločnosti sa blíži ku koncu a už je potrebné vykonať len niekoľko bodov:
- ak spoločnosť mala zamestnancov, likvidátor je povinný do 8 dní od schválenia konečnej správy o priebehu likvidácie, návrhu na rozdelenie zostatku a mimoriadnej účtovnej závierky, oznámiť príslušným zdravotným poisťovniam a sociálnej poisťovni, že spoločnosť bola zlikvidovaná a vyžiadať si od nich potvrdenie, že voči nim spoločnosť nemá už žiadne nedoplatky.
- likvidátor musí vykonať to isté aj voči daňovému úradu do 30 dní od schválenia dokumentov uvádzaných aj v predošlom bode. Taktiež likvidátor by nemal zabudnúť na to, aby požiadal daňový úrad o súhlas s výmazom spoločnosti z obchodného registra, bez tohto súhlasu súd spoločnosť z obchodného registra nevymaže. Pričom ak je spoločnosť aj platiteľom DPH, komunikácia s daňovým úradom, môže byť zdĺhavá a treba najskôr požiadať o zrušenie registrácie k DPH
Do 90 dní od schválenia konečnej správy o priebehu likvidácie, návrhu na rozdelenie likvidačného zostatku a mimoriadnej účtovnej závierky je likvidátor povinný podať návrh na výmaz spoločnosti z obchodného registra. Všetky dokumenty, ktoré majú trvalú dokumentárnu hodnotu je potrebné doručiť na Ministerstvo vnútra SR a tie, ktoré nemajú trvalú dokumentárnu hodnotu je potrebné uložiť do archívu, pričom miesto je potrebné oznámiť Ministerstvu vnútra SR.
Likvidácia spoločnosti predstavuje najkomplikovanejšie proces práva obchodných spoločností. Likvidátor musí mať poznatky nie len v oblasti administratívnych úkonov, ale mal by mať poznatky aj z oblasti účtovníctva, daní a podobne. Dnes sa dá spoločnosť založiť v priebehu pár týždňov, pričom likvidácia spoločnosti v praxi môže trvať aj viac ako 12 mesiacov.
Podobné príspevky:
Súhlas vlastníka nehnuteľnosti so zriadením sídla pre spoločnosť s ručením obmedzeným
Likvidácia spoločnosti sa od 1.10.2020 výrazne skomplikuje
Ako previesť majetok zo živnosti na spoločnosť s ručením obmedzeným
Chaos pri zmenách v Obchodnom registri
Jedno eurová akciová spoločnosť