Daňová optimalizácia 2015: 3 dôvody, prečo to už pôjde ťažšie
Ústava síce dovoľuje robiť všetko, čo zákony nezakazujú, ale s “daňovým plánovaním” to radšej nepreháňajte, prípadne na to úplne zabudnite. V poslednom období totiž do slovenských zákonov pribudlo niekoľko tvrdých pravidiel, pre ktoré sa na každú špekuláciu či hľadanie dier odporúčam radšej vykašľať a o čosi pokojnejšie spať.
1. Daniari majú právo považovať každý váš skutok za účelové vyhýbanie sa plateniu daní (Daňový poriadok 2014)
Inými slovami: akýkoľvek úkon, ktorý vo firme či pri svojom podnikaní urobíte – napr. zmluva, zamestnanie zamestnanca, objednávka služby, fúzia či povedzme obchod medzi viacerými firmami jedného podnikateľa – môže daňový úrad považovať za neopodstatnený a vyhlásiť, že ste ho vykonali iba za účelom zníženia akejkoľvek dane.
2. Transferové oceňovanie aj medzi slovenskými závislými osobami (zákon o dani z príjmov 2015)
Ak v súčasnosti dve firmy, ktoré sú navzájom prepojené – majetkovo, ekonomicky či osobne – uskutočnia nejaký cezhraničný obchod, sú povinné ho uskutočniť za bežné trhové ceny.
3. Obchod za netrhové ceny = zakázané vrátenie vkladu (Obchodný zákonník 2015)
Čerstvo schválená novela Obchodného zákoníka neprináša len 1-eurové eseročky a nové pravidlá pre všetky súčasné eseročky, ale aj jednoznačný zákaz vrátenia vkladu spoločníkom. Za vrátenie vkladu sa však považuje aj akékoľvek plnenie medzi spoločnosťou a s ňou spriaznenou osobou (napr. spoločníkom), poskytnuté za pre firmu menej výhodných podmienok, v porovnaní s bežným obchodom s inými, nezávislými osobami.
Podobné príspevky:
Virtuálne sídlo spoločnosti
Daňováci chystajú útok na firmy
Daňová licencia v roku 2014
Z priemernej mzdy má zamestnanec 478€, ale štát dostane 751€
8 zmien pre firmy v novele Obchodného zákonníka od 1.1.2015