Hľadanie zamestnancov - Slovenská realita
Pred nejakou dobou sme sa rozhodli sme sa rozsiriť radi našich pracovnikov, ako jednu z možností sme zvolili aj uverejnenie tejto ponuky na Úrade práce.
Našli sme si na ich web stránke formulár pre zverejnenie ponuky avšak mali sme niekoľko otázok k jeho vyplneniu a k ďalšiemu postupu. Tak sme teda skúsili nájsť niekoho kompetentného, kto by nám s tým vedel pomôcť - podarilo sa nám ho nájsť "už" po 3 dňoch pravidelných telefonátov na Úrade práce. Už to vyzeralo tak, že na tomto úrade sme na zlej adrese, a nikto tam nemá na starosti zamestnávanie ľudí.
S takýmto prístupom sa pomerne často stretávame aj u iných Slovenských úradov, až má človek veľa krát pocit, že požaduje niečo čo daný úrad nemá na starosti. Absolútna ignorácia zo strany úradníkov, nekompetentnosť, úradné hodiny 2 dni v týždni a keď tam v tomto čase prídete, úradník tam aj tak nie je a pod.
A to bol však len začiatok.
Životopisy
Keď už sa nám podarilo zverejniť ponuku práce na rôznych miestach prišilo ďalšie nemilé prekvapenie - väčšina zo životopisov čo nám prišlo boli veľmi strohé, veľa krát len skopírované zo vzoru prístupného na internete, ak bol priložený motivačný list opäť sa zvyčajne jednalo len o strohú kópiu vzoru z internetu.
Zaráža ma na tom, že až okolo 70% životopisov vyzeralo úplne rovnako - rovnaké písmo, font a rovnaké chyby. Väčšina z nich neobsahovala ani len základné údaje o uchádzačovi, niektoré obsahovali množstvo gramatických chýb (našli sme aj 6 hrubiek v životopise na 1 stranu!). Keď už si niekto hľadá prácu v administratíve očakával by som, že aj keď mu gramatika nič nehovorí nechá si životopis aspoň niekým skontrolovať.
Čo by ste povedali na životopis, ktorý je v hlavičke adresovaný inej spoločnosti ako našej? a podľa dátumu datovaný niekoľko mesiacov späť. Ani sa nedivím, že dotyčný človek si neúspešne prácu hľadá už niekoľko mesiacov.
Alebo životopis v ktorom nájdete vetu "zoberem hociakú robotu, len nech je na hlavný pracovný pomer".
Kapitolou samou o sebe sú fotky v/priložené k životopisom - až na 1-2 výnimky, môžu uchádzačovi skôr uškodiť. Neprofesionálne fotky z mobilu, kde sa uchádzač nachádza v rôznych polohách ničomu neprospejú.
Čerešničkou na torte bol aj životopis zaslaný na našu adresu poštou, ak ked sme všade uvádzali, že máme záujem o zaslanie emailom. Snaha sa cení, ale automaticky uchádzača diskvalifikuje..
Pohovory
Zaujímavou skúsenosťou sú aj samotné pohovory. Ak vám niekto bez vysvetlenia odriekne pohovor v deň kedy sa mal konať, s tým, že chce prísť inokedy vytvorí hneď nedôveru v dochvíľnosť uchádzača.
Ak niekto, kto si v životopise napíše, že ovláda cudzí jazyk na otázku aby povedal niečo o tom, akú školu študoval odpovie v Slovenčine "mňa nič nenapadá", alebo osoba, ktorá na pohovore neviem čím sa naša spoločnosť zaoberá sa v podstate vyradí sám.
Finančné požiadavky niektorých ľudí sa ani neoplatí komentovať - niekto kto po škole odišiel do Anglicka, kde robil pomocného pracovníka v kuchyni si po návrate na pozíciu na ktorú absolútne nemá kvalifikáciu ani predpoklady kludne vypýta takmer raz toľko všetci ostatní. Ale aspoň mu nechýba sebadôvera :)
Bonusom boli ďalší uchádzači, ktorý sa po zaslaní životopisu telefonicky domáhali dostavenia na pohovor, napriek tomu, že sme uviedli, že na pohovor budú pozvaný len vybraní záujemcovia.
Čo dodať?
Všetkým záujemcom o prácu by som odporúčal popracovať na životopise. Zbytočne to nepreháňať z Vašimi schopnosťami, ale uviesť všetko podstatné, a určite pridať motivačný list. Dôležitý je aj samotný obsah emailu, drvivá väčšina nám doručených životopisov bola len vo forme "default" šablóny z rôznych webov. Originálny email je jedna z možností ako sa medzi uchádzačmi zviditeľniť, hneď na prvý pohľad. U nás až okolo 70% ľudí bolo vyradených na základe životopisu, takže sa to neoplatí podceňovať.
Ak budete vybraný je potrebné sa pripraviť na pohovor. Je potrebné byť schopný odpovedať na otázky, určite sa niečo spýtať a nebyť zbytočne nervózny. U nás napr. každý uchádzač dostal spraviť krátky test na počítači. Divili by ste sa koľko ľudí so zvládnutým strojopisom používali najčastejšie "backspace".
Ako bonus by som pridal link na článok "Ako sa zamestnať", ktorý svojským štýlom popisuje čo spraviť a nespraviť pre prijatie do zamestnania.
Podobné príspevky:
Zvýšenie sumy daňového bonusu o 2 centy - vtip, alebo Slovenská realita?