Podnikanie zahraničnej osoby na slovensku
Zahraničná osoba môže v Slovenskej republike podnikať v dvoch formách, a to priame podnikanie a nepriame podnikanie, v čom sa odlišujú?
Priame podnikanie
Podnikateľská činnosť a hospodárska aktivita zahraničnej osoby je upravovaná Živnostenským zákonom a Obchodným zákonníkom. Pre priame podnikanie je charakteristická fyzická prítomnosť podnikateľa alebo osôb pracujúcich pre neho na území Slovenskej republiky.
Postavenie všetkých podnikateľov upravuje zákon č. 513/1991 Z.z. Obchodného zákonníka. Zahraničné osoby podľa tohto zákonníka môžu podnikať na území Slovenskej republiky za rovnakých podmienok ako aj tuzemské osoby. Podnikateľskú činnosť zahraničná osoba môže na území Slovenskej republiky vykonávať na základe založenie obchodnej spoločnosti alebo zriadením organizačnej zložky.
Obchodná spoločnosť
Pod pojmom obchodná spoločnosť - podnik sa rozumie súbor hmotných, nehmotných, ale tiež aj osobných zložiek podnikania. Najčasjtejšie zakladanou spoločnosťou na Slovensku je s.r.o. Vzniká zápisom do Obchodného registra. Spoločnosť je považovaná za rezidenta SR a preto je zdaňovaná z príjmov, ktoré dosahuje aj v SR, ale aj v iných štátoch.
Ak je vlastníkom spoločnosti zahraničný investor, môže byť zisk transferovaný do zahraničia zdanený dvojnásobne v SR ako aj v krajine v ktorej sídli investor. Dvojitému zdaneniu sa vyhnú investori z krajín EU a štátov s ktorými má Slovenská republika uzavrenú dohodu o zamedzení dvojitého zdanenia.
Organizačná zložka
Pod pojmom organizačná zložka sa rozumie časť podniku, ktorá je odlúčená miestom podnikanie v druhom štáte. Musí byť zapísaná v Obchodnom registri SR, ale nemá právnu subjektivitu. Pri jej zrušení sa navykonáva likvidácia, ale iba výmaz z Obchodného registra. Organizačná zložka je povinný viesť podvojné účtovníctvo.
Organizačná zložka má obmedzenú daňovú povinnosť. To znamená, že je zdaňovaná iba z príjmov dosiahnutých na území SR a vymedzených ustanoveniami § 22 zákona č. 286/92 Zb. o daniach z príjmov v znení neskorších zmien.
V prípade záujmu o založenie organizačnej zložky nás kontaktujte.
Nepriame podnikanie
Ide o obchodno-záväzkový vzťah, ktorý je založený na základe zmluvy o združení, zmluvou o tichom spoločenstve, manažérskou zmluvou, zmluvou o pôžičke, úverovou, autorskou alebo licenčnou zmluvou, spoločenskou zmluvou o majetkovom vklade spoločníka do spoločnosti.
Takéto vzťahy sa riadia viac dodávateľsko-odberateľskými vzťahmi ako ustanoveniami Obchodného zákonníka. V praxi to však môže znamenať väčšie problémy.
Zdanenie nepriamej podnikateľskej činnosti je založené na princípe obmedzenej daňovej povinnosti. V praxi to znamená, že sa zdaňujú iba tie príjmy, ktoré boli dosiahnuté na území Slovenskej republiky.
Podobné príspevky:
Zrušenie organizačnej zložky zahraničnej osoby
Už aj na Slovensku platí trestná zodpovednosť firiem
Za čo vám môžu zobrať živnosť resp. oprávnenie na podnikanie?
Bezplatné poradenstvo pre podnikateľov na Slovensku
Odpočítateľné položky 2022