Ako funguje ručenie s.r.o.?
Vydané: 21.02.2022 :: Autor: Online Invest s.r.o.
Mnoho začínajúcich podnikateľov pri porovnaní živnosti a s.r.o. zaujme to, že pri s.r.o. neručia jej majitelia za vzniknuté dlhy celým svojim majetkom. Ako teda funguje ručenie s.r.o.?
Spoločnosť s ručením obmedzeným sa dá charakterizovať tým, že za svoje záväzky voči veriteľom ručí len celým svojim majetkom. Teda nie majetkom spoločníka alebo konateľa, ale len vlastným majetkom spoločnosti, ktorý má k dispozícii.
Pri osobách vystupujúcich v spoločnosti je v prvom rade potrebné upozorniť na to, že v spoločnosti s ručením obmedzeným má konateľ a spoločník rozdielne postavenie. A to aj napriek tomu, že môže ísť o tú istú osobu – v prípade jednoosobovej s.r.o.
Spoločník
Spoločníci sú osoby, ktoré vložili svoje vklady do spoločnosti a poberajú výnosy z jej podnikania tj. dividendy. Spoločník s.r.o. je inou osobou od samotnej spoločnosti a za jej záväzky preto osobne nezodpovedá.
Ručenie spoločníka v zmysle zákona je len do výšky nesplateného vkladu na základom imaní. V praxi to znamená, že pokiaľ spoločník pri založení spoločnosti splatil svoj vklad na základom imaní v celej výške, tak za záväzky spoločnosti neručí.
Spoločník teda nezodpovedá za záväzky spoločnosti svojimi osobnými financiami ani osobným majetkom.
Konateľ
Konateľ je výkonný orgán, ktorého právom a povinnosťou je riadiť spoločnosť a za spoločnosť konať. Konateľ pri založení spoločnosti nevkladá žiadny vklad na základnom imaní a ani neručí za dlhy spoločnosti.
Konateľ je povinný vykonávať svoju činnosť s odbornou starostlivosťou tak, aby predchádzal vzniku škody na strane spoločnosti, ktorú riadi. V opačnom prípade je konateľ zodpovedný celým svojim majetkom za škodu, ktorú spôsobí pri výkone svojej funkcie, čo popisuje ustanovenie § 135a zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov.
V prípade vzniknuia takejto situácie je možnosť, že ak si spoločnosť nebude vymáhať škodu, ktorú spôsobil konateľ od konateľa, môžu si túto škodu vymáhať priamo veritelia.
Konateľa je možné zbaviť zodpovednosti za náhradu škody aj zo strany spoločnosti aj zo strany veriteľov. Na preukázanie zbavenia zodpovednosti je potrebné preukázanie, že konateľ postupoval pri výkone svojej funkcie s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere, že mu ide o záujmy spoločnosti.
Žiaducim krokom by tiež bolo, aby počas výkonu svojej funkcie nechal jednotlivé závažné hospodárskej kroky a rozhodnutia k odsúhlaseniu valného zhromaždenia, resp. spoločníkov.
Zodpovednosť vs. ručenie v spoločnosti s ručením obmedzeným
Medzi zodpovednosťou a ručením v spoločnosti je zásadný rozdiel.
Zodpovednosť v spoločnosti s ručením obmedzeným môžeme chápať ako záväzok za splnenie vlastného dlhu subjektu.
Vystupujú tu dva subjekty a to na jednej strane subjekt, ktorý nesie zodpovednosť a na druhej strane subjekt, ktorému vyplýva z porušenia povinnosti zodpovedného subjektu určité oprávnenie.
Ručenie v spoločnosti s ručením obmedzeným je vo svojej podstate zabezpečovacím právnym prostriedkom, pričom predstavuje záväzok za splnenie cudzieho dlhu, t.j. dlhu tretieho od osoby ručiteľa odlišného subjektu.
Z povahy ručenia vyplýva, že tu vystupujú tri subjekty a to veriteľ, dlžník a ručiteľ.
Podobné príspevky:
Ako funguje s.r.o.?
Založenie s.r.o. - Poplatky
Začínate podnikať v oblasti zámočníctvo a kovoobrábanie ako s.r.o?
Ako prejsť zo živnosti na s.r.o.?
Založenie realitnej kancelárie ako s.r.o.