Prokurista - čo je to za funkciu?
Vydané: 14.03.2021 :: Autor: Online Invest s.r.o.
Prokúra predstavuje najširšiu formu zastúpenia podnikateľa na základe plnej moci. Podnikateľ cez prokúru splnomocňuje prokuristu na všetky právne úkony, ktoré sa vyskytujú pri prevádzke podniku. A to aj vtedy, keď je na ne za iných okolností požadované osobitné plnomocenstvo.
Prokúra však nie je generálnym plnomocnenstvom, z jej obsahu sú vylúčene právne úkony, ktoré sa netýkajú prevádzky podniku. Presný rozsah prokúry môže byť ustanovený v spoločenskej zmluve alebo dvojstrannou dohodou uzavretou medzi podnikateľským subjektom a prokuristom. Ak je to potrebné, môže byť ustanovených viacero prokuristov súčasne. V takomto prípade však treba určiť spôsob ich konania – samostatne alebo tak, že je pritom potrebný súhlasný prejav vôle všetkých prokuristov alebo aspoň dvoch z nich.
Možno teda povedať, že udelenie prokúry je teda veľmi efektívnym spôsobom, ako odbremeniť konatela firmy od vykonávania bežných činností súvisiacich s prevádzkovaním podniku. Pre plnenie všetkých potrebných úloh má prokurista široké právomoci, a preto je potrebné udeliť túto funkciu správnej osobe, aby tak konala v najlepšom záujme spoločnosti.
Prokurista
Prokurista je splnomocnený konateľom, resp. valným zhromaždením, na zastupovanie spoločnosti, ktorú môže zatupovať takmer v rovnakom rozsahu ako sám konateľ. Jeho právomoci sú však obmedzené. Napríklad nesmie predávať spoločnosť, kupovať, zaťažovať a predávať nehnuteľnosti, ktoré vlastní spoločnosť – to je možné iba v prípade, že na to bol prokuristovi udelený súhlas.Do funkcie prokuristu možno už pri založení spoločnosti vymenovať iba fyzickú osobu, pri jej zápise do obchodného registra sa nevyžaduje výpis z registra trestov, môže byť však jednou z podmienok účasti spoločnosti na verejnom obstarávaní. Vymenovanie do funkcie štatutárneho orgánu je účinné odo dňa jeho vymenovania, avšak udelenie prokúry je účinné až dňom zápisu do obchodného registra.
Pre zápis do obchodného registra je potrebné podať na obchodný register žiadosť s nasledovnými dokumentmi:
- Zápisnica z valného zhromaždenia – ak v spoločnosti figurujú viacerí spoločníci
- Rozhodnutie jediného spoločníka – ak je v spoločnosti iba jeden spoločník
- Rozhodnutie konateľa – ak je do rúk konateľa zverená kompetencia vymenovania a odvolania prokuristu
- Návrh na zápis do Obchodného registra
Od 1. 10. 2020 bude možný len elektronický zápis. Zápis do obchodného registra vykoná príslušný súd do dvoch pracovných dní od podania návrhu.
Ukončenie funkcie prokuristu
Na ukončenie funkcie prokuristu existuje viacero spôsobov. Môže ísť napríklad o odvolanie prokuristu zo strany podnikateľa, pričom toto by sa malo uskutočniť rovnakým spôsobom ako jeho vymenovanie. Ďalej môže dôjsť k zániku funkcie prokuristu jeho výpoveďou, stratou spôsobilosti, smrťou či vzájomnou dohodou.Zánik prokúry nie je viazaný na výmaz z obchodného registra.
Podobné príspevky:
Register účtovných závierok - kde ho nájdem a aké je jeho využitie?
Založenie s.r.o. s otvorením kaviarene alebo reštaurácie
Za čo vám môžu zobrať živnosť resp. oprávnenie na podnikanie?
Čo musí obsahovať faktúra
Povinnosť oznámenia príjmu z dividend zdravotnej poisťovni