Zdanenie kryptomeny bitcoin u fyzickej a právnickej osoby
Vydané: 04.03.2021 :: Autor: Online Invest s.r.o.
Vzhľadom na narastajúcu popularitu kryptomien je stáva čoraz vyhdladávanejšou aj téme zdaňovania príjmov z kryptomien resp. zdaňovania príjmov v kryptomenách. Keďže došlo k zmenám v zdaňovaní pripavili sme tento nový aktuálny článok, ktorý objasňuje túto problematiku.
Čo je kryptomena?
Kryptomena je virtuálna mena, ktorá nemá právny status meny ani peňazí. Je to digitálny nositeľ hodnoty, ktorý nie je vydaný ani garantovaný centrálnou bankou, orgánom verejnej moci. Kryptomena nie je zakonné platidlo je akceptovaná niektorými fyzickými alebo právnickými osobami ako platobný prostriedok.Je možné ju prevádzať, uchovávať alebo s ňou elektronicky obchodovať. Najznámejšie kryptomenu sú Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Monero, Neo, Cardano, Ripple, Iota a Bitcoin Cash. .
Za posledné roky boli aj do Slovenských zákonov doplnené aj virtuálne meny. Príjem z predaja kryptomeny je u fyzickej osoby príjmom podliehajúcim dani z príjmov, podľa § 8 ods. 1 písmeno t) zákona o dani z príjmov. Príjem (výnos) plynúci z predaja virtuálnej meny je predmetom dane, ktorý nie je od dane oslobodený a preto je považovaný za zdaniteľný príjem.
Okrem predaja za zdaniteľný príjem je považovaná aj výmena virtuálnej meny za majetok, výmena virtuálnej meny za inú virtuálnu menu, výmena virtuálnej meny za poskytnutie služby alebo odplatný prevod virtuálnej meny.
Ako zdaní príjem z predaja kryptomeny bitcoin fyzická osoba?
Bitcoin sa teda uvádza v daňovom priznaní ako príjem podľa § 8 a fyzická osoba z neho zaplatí daň 19% z tej časti príjmov, ktorá nepresiahne sumu 35 022,31 Eur a 25% z tej časti príjmov, ktorá presiahne sumu 35 022,31 eura.Následne mu jeho zdravotná poisťovňa spraví ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, kde vychádza z podaného daňového priznania. Na základe zúčtovanie poistného fyzická osoba zaplatí zo zisku z predaja bitcoinu ešte 14% zdravotné poistenie.
Ako náklady voči zisku z predaja kryptomeny si viete uplatniť len nákupnú cenu kryptomeny a poplatky súvisiace s jej nákupom a predajom. Voči zisku z predaja kryptomeny nie je možné si uplatniť straty z obchodovania s cennými papiermi (teda akciami), derivátmi ani opciami.
Celkové zdanenie kryptomien u FO predstavuje 33% resp.
Ako zdaní príjem z predaja kryptomeny bitcoin právnická osoba?
Pre právnické osoby platí rovná daň vo výške 21%, táto daň sa týka všetkých druho príjmov.Problémom pri právnickej osobe je to, aký predmet podnikania by mala mať zapísaný takáto spoločnosť obchodujúca s kryptomenami. Keďže na území Slovenskej republiky nie je vydaný žiadny právny predpis, ktorý by definoval bitcoin, alebo ktorý by upravoval obchodovanie v kryptomenách.
Bez príslušného predmetu podnikania by sa právnická osoba mohla dopustiť neoprávneného podnikania.
Ako má právnická osoba vykazovať príjmy v kryptomenách za svoj tovary a služby?
V súčasnom právnom vákuu odporúčame sa spoľahnúť na služby tretích strán, ktorá od zákazníka prijmú kryptomenu a Vám na účet odošlú Eurá, ale inú štandardnú menu.Možné problémomy pri priamom príjmaní platib v bitcoinoch a učtovaní transakcii priamo slovenskou osobou uvádzame nižšie.
Ako postupovať pri vykazovaní a zdanení bitcoinov?Pokiaľ slovenský občan alebo podnikateľ inkasuje za svoje služby, tovar či prácu príjmy, tak tieto príjmy sú predmetom dane z príjmov či DPH. Platí tu niekoľko pravidiel:
- príjem alebo výnos, ktorý je v inej mene ako euro je potrebné prepočítať na euro a to oficiálnym kurzom Európskej centrálnej banky - platí to pre bitcoiny ale aj pre iné meny. Takýto kurz však ECB neuvádza.
- podnikateľ musí dokladovať svoje predaje, príjmy alebo náklady, prípadne iné účtovné prípady účtovnými dokladmi. Je otázne či by postačil napr. výpis z elektronickej bitcoinovej peňaženky.
- pokiaľ podnikateľ podlieha aj zákonu o DPH, je povinný vystaviť faktúru ( FA je tiež účtovným dokladom), ktorá musí obsahovať informáciu a výške DPH v eurách.
- pokiaľ podnikateľ chce svoj nákup uplatniť ako daňový náklad, musí zdokladovať aj účtovné doklady, ktoré preukazujú skutočný nákup tovaru, služieb, musí ho zaúčtovať, zaevidovať.
Niektoré zdroje uvádzajú, že výpis z elektronickej bitcoinovej peňaženky, ktorý obsahuje len sumu BTC a dátum transakcie, nie všetky potrebné náležitosti, ktoré účtovné doklady musia obsahovať (variabilný symbol, označenie účastníkov, slovný alebo číselný údaj), preto ho nie je možné považovať za preukázateľný účtovný doklad a nie je možné na neho účtovať účtovné prípady.
Od roku 2021 sú na Slovensku platné živnosti týkajúce sa kryptomien : "Poskytovanie služieb v zmenárni virtuálnej meny" a "Poskytovanie služieb peňaženky virtuálnej meny".
Naša spoločnosť sa nevenuje daňovému poradenstvu ani vedeniu účtovníctva. V prípade otázok v tejto oblasti odporúčame sa obrátiť na daňového poradcu vo Vašom okolí.
Chcete obchodovať s kryptomenami ako firma?
Ak máte záujem o založenie spoločnosti s povolením na obchodovanie s kryptomenami neváhajte nás nás kontaktovať.
Podobné príspevky:
Odpočítateľné položky 2022
Založenie s.r.o. a kryptomeny
Odpočítateľná položka 2021
Odpočítateľná položka 2020
Obchodovanie na burze na vlastný účet pomocou s.r.o.