Založenie s.r.o. a kryptomeny
Vydané: 20.04.2021 :: Autor: Online Invest s.r.o.
Obchodovanie na trhu s kryptomenami alebo virtuálnymi menami je v dnešnej dobe veľmi rozšírené. Môžete tu podnikať aj ako fyzická osoba, ale podstatne výhodnejšie je využiť prednosti právnickej.
Daňová sadzba pre právnickú osobu 15% zo zisku, avšak celkové zdanenie pre fyzické osoby je až 33% resp. 39% od sumy 37 981,94 Eur. Tento článok bude teda venovaný spoločnostiam s ručením obmedzeným a kryptomenám. Nedávno sme zverejnili článok, ktorý túto problematiku popisuje podrobne.
Obchodovanie s kryptomenami
Obchodovanie kryptomien až do roku 2020 nebolo regulované. Mnohí využívali ako predmet podnikania „Investičné činnosti - obchodovanie na vlastný účet v zmysle § 6 ods. 1 písm.c) zák.č. 566/2001 Z.z. o cenných papieroch v znení neskorších predpisov, na vykonávanie ktorých sa nevyžaduje povolenie NBS, podľa § 54 ods. 3 písm.d) zák.č. 566/2001 o cenných papieroch v znení neskorších predpisov“. V tomto roku to však už nie je celkom správne.Na základe spomenutej veľkej popularizácie však orgány zaradili tieto predmety podnikania medzi regulované. Od roku 2021 sa teda zaradili medzi viazané predmety činnosti aj poskytovanie služieb zmenárne virtuálnej meny a poskytovanie služieb peňaženky virtuálnej meny.
Predmety činnosti
Obsahom nových viazaných predmetov činnosti týkajúcich sa virtuálnych mien je:- Poskytovanie služieb zmenárne virtuálnej meny – poskytovateľom je osoba, ktorá v rámci svojej podnikateľskej činnosti ponúka alebo vykonáva obchody s virtuálnou menou, ktorých predmetom je nákup virtuálnej meny za eurá alebo cudziu menu alebo predaj virtuálnej meny za eurá alebo cudziu menu
- Poskytovanie služieb peňaženky virtuálnej meny - – poskytovateľom je osoba, ktorá poskytuje služby na ochranu súkromných kryptografických kľúčov v mene jej klientov, na držbu, uchovávanie a prevod virtuálnej meny (=kryptomeny)
Virtuálnou menou je digitálny nositeľ hodnoty, ktorý nie je vydaný ani garantovaný centrálnou bankou ani orgánom verejnej moci, nie je nevyhnutne naviazaný na zákonné platidlo a ktorý nemá právny status meny alebo peňazí, ale je akceptovaný niektorými fyzickými osobami alebo právnickými osobami ako nástroj výmeny, ktorý možno elektronicky prevádzať, uchovávať alebo s ním elektronicky obchodovať.
Keďže ide o viazané predmety, je pre ich zápis potrebné uhradiť registračný poplatok vo výške 7,50 EUR a splniť ďalšie požiadavky stanovené zákonom.
Oba predmety potrebujú mať zákonného zástupcu, ktorým býva najčastejšie samotný spoločník alebo zamestnanec. Tento zástupca je povinný doložiť doklad o ukončení úplného stredného všeobecného vzdelania alebo úplného stredného odborného vzdelania. Ak tak neurobí, živnostenský úrad zamietne zápis daného predmetu činnosti.
Na tranding s kryptomenami potrebujete živnosť
Keďže trading s kryptomenami ná všetky znaky živnosti nie je ho možné vykonávať ako fyzická osoba ale je potrebné ziskať príslušný predmet podnikania, teda založiť s.r.o. alebo živnosť.Jedná sa o predmet podnikania Poskytovanie služieb zmenárne virtuálnej meny. Ktorá je definovaná tak, že vo svojej podnikateľskej činnosti ponúka alebo vykonáva obchody s virtuálnou menou, ktorých predmetom je nákup virtuálnej meny za eurá alebo cudziu menu alebo predaj virtuálnej meny za eurá alebo cudziu menu.
Deriváty na kryptomeny
Podľa stanoviska NBSderiváty na kryptomeny nespadajú pod komoditné deriváty , ako sú definované v MiFID II, takže pri dodržaní ostatných zákonných obmedzení je s nimi možné obchodovať na vlsatný účet aj bez príslušnej licencie NBS.V budúcnosti sa však toto stanovisko môže zmeniť a podstatne tým obmedziť možnosť obchodovania s derivátmi na kryptomeny.
Ťažba kryptomien
Samozrejme, nemožno zabudnúť na ťažbu kryptomien. Táto možnosť na počiatku vyžaduje vyššie investície, ale poskytuje ochranu voči výkyvom kurzu. Nemusíte sa starať o nákup kyptomien, iba zabezpečiť ich predaj v správny čas.DPH
Rozsudok ESD C-264/14 zo Európskeho súdneho dvoru jasne stanovil, že obchodovanie s kryptomenami, bitcoinom, je oslobodené od DPH.Z uvedeného rozsudku vyplýva, že virtuálna mena (=kryptomena) vymenená v rámci výmenných transakcií za tradičné meny nemôže byť považovaná za hmotný majetok, keďže táto virtuálna mena neslúži na iné účely ako účel platidla.
Ďalšie možnosti
Samozrejme, existenciu kryptomien možno využiť aj na iné spôsoby podnikania. Ak ste už na kryptomenách zarobili, môžete založiť vlastný fond na spravovanie kapitálu investorov pre obchodovanie s kryptomenami, pričom za správu kapitálu dostanete časť zisku.Môžete tiež vytvoriť skupinu založenú na investičnom poradenstve, ktorá umožní diskutovať o projektoch a vývoji trhu. Takéto stretnutie môžete zorganizovať relatívne lacno a stretnúť tam ľudí, s ktorými sa stanete obchodnými partnermi. Navyše si môžete určiť aj členské poplatky, ktoré Vám prinesú ďalší zisk.
Existuje aj narastajúca krypto komunita, ktorej členovia veľmi radi nosia napr tričká s názvami ich obľúbených kryptomien, plagáty a mince BTC a iné. Možno si preto založiť e-shop, zabezpečiť dobrú reklamu a získať tak zákazníkov po celom svete.
Záver
Kryptomeny umožňujú podnikanie v rôznych oblastiach, najčastejšie však ako služieb zmenárne virtuálnej meny či služieb peňaženky virtuálnej meny. Už na prvý pohľad je zrejmé, že je výhodnejšie podnikať ako s.r.o. než živnostník.Ak ste sa aj vy rozhodli rozšíriť si predmety činnosti svojej spoločnosti alebo si ju chcete založiť novú spoločnosť, neváhajte nás kontaktovať a my Vám radi pomôžeme.
Podobné príspevky:
Založenie realitnej kancelárie ako s.r.o.
Založenie s.r.o. - požiadavky pre založenie
Založenie s.r.o. - Poplatky
Súhlas správcu dane pre založenie s.r.o.
Ako previesť majetok zo živnosti do s.r.o.