Zmena živnosti na s.r.o.
V prípade, že chcete prejsť zo živnosti na spoločnosť s ručením obmedzeným je potrebné si porovnať výhody a nevýhody živnosti a spoločnosti.
Živnostníci majú vyššie odvody a dane v porovnaní so spoločnosťou s ručením obmedzeným. Preto je pre nich výhodnejšie založiť s.r.o..
Spoločnosť nie je povinná platiť odvody do sociálnej poisťovni, tým pádom mu však neplynú žiadne benefity zo sociálnej poisťovni. Zdravotné odvody musí platiť v každom prípade. Spoločník v spoločnosti svoj podiel na zisku zdaní iba raz ako spoločnosť, vyplatený podiel už nie je predmetom dane z príjmov.
Čo sa týka ručenia, živnostník ručí za všetky svoje dlhy z podnikania celým svojím osobným hnuteľným a aj nehnuteľným majetkom. Čiže v prípade exekúcie, môže živnostník prísť aj o svoj súkromný majetok. V prípade spoločnosti s ručením obmedzeným sa za záväzky spoločnosti ručí len majetkom spoločnosti.
Spoločník môže byťzároveň konateľom a jediným zamestnancom, ako konateľ si nemusí za svoju funkciu vyplácať žiadnu odmenu a ušetrí tak na odvodoch a dani z príjmov z tejto odmeny.
Spoločnosť nemusí zároveň zamestnávať žiadneho zamestnanca. Spoločnosť si nemôže uplatňovať paušálne výdavky ako živnostník. Spoločnosť musí viesť podvojné účtovníctvo, je to finančne nákladnejšie ako jednoduché účtovníctvo.
Je to na osobnom zvážení, či sa človek rozhodne pre živnosť alebo pre spoločnosť s ručením obmedzeným. V súčasnosti je však výhodnejšie prejsť na spoločnosť s ručením obmedzeným.
Avšak od 1.12.2013 je zakladanie spoločnosti náročnejšie a nákladnejšie z toho hľadiska, že je potrebné reálne splatenie základného imania spoločnosti na bankový účet. Minimálne základné imanie predstavuje sumu 5000 Eur. V prípade, že sú spoločníci dvaja, stačí vložiť na bankový účet 2500 Eur.
Podobné príspevky:
Kalkulačka - porovnanie daní a odvodov u s.r.o. a živnosti
Ako prejsť zo živnosti na s.r.o.?
Prechod zo živnosti na s.r.o.
Ako funguje ručenie s.r.o.?
Živnosť alebo s.r.o. + Kalkulačka?