Zodpovedný zástupca v s.r.o.
Vydané: 02.08.2022 :: Autor: Online Invest s.r.o.
Podnikať možno podnikať rôznymi formami aj v rôznych oblastiach. Na niektoré predmety podnikania je však potrebné mať aj zodpovedného zástupcu.
V tomto článku si priblížime, kto je zodpovedný zástupca pri prevádzkovaní živnosti aj kedy je potrebný, pričom budeme sa budeme venovať predovšetkým jeho funkcii v spoločnosti s ručením obmedzeným (ďalej len „s. r. o.“).
Kedy je teda potrebné mať zodpovedného zástupcu pri prevádzkovaní živnosti?
Živnosti je možné rozdeliť do troch druhov:
- voľné
- remeselné
- viazané
V prípade remeselných aj viazaných živností je potrebné, aby spoločnosť mala zodpovedného zástupcu.
Zodpovedný zástupca musí mať bydlisko na území Slovenskej republiky alebo iné oprávnenie na pobyt podľa osobitného predpisu. Taktiež musí spĺňať všeobecné aj osobitné podmienky. Medzi všeobecné podmienky patrí:
- dosiahnutie veku 18 rokov
- spôsobilosť na právne úkony
- bezúhonnosť
V závislosti od remeselnej alebo viazanej živnosti závisia osobitné podmienky, čiže odborná alebo iná spôsobilosť v závislosti od toho, ako si to vyžaduje zákon.
Kto je zodpovedný zástupca?
Podľa živnostenského zákona „Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti.“Zodpovedný zástupca musí byť v spoločnosti zamestnaný alebo byť spoločníkom danej spoločnosti.
Funkciu zodpovedného zástupcu nemôže jedna osoba vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.
Podnikateľ, ktorý má zriadených viac ako jednu prevádzkareň alebo združenú prevádzkareň a v nich prevádzkuje remeselnú živnosť alebo viazanú živnosť, je povinný ustanoviť zodpovedného zástupcu pre každú takúto prevádzkareň.
Zodpovedným zástupcom nemôže byť člen dozornej rady, prípadne iného kontrolného orgánu tejto spoločnosti. Zodpovedným zástupcom nemôže byť ani osoba, ktorej bolo zrušené živnostenské oprávnenie z dôvodu, že podnikateľ pri prevádzkovaní živnosti porušil podmienky alebo povinnosti určené zákonom ako osobitne závažné.
Túto činnosť potom nie je možné vykonávať 3 roky od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnostenského oprávnenia.
Ukončenie funkcie zodpovedného zástupcu
V prípade, že zodpovedný zástupca odíde zo spoločnosti (napr. zruší sa pracovný pomer alebo odíde ako spoločník), spoločnosť je povinná ustanoviť nového zodpovedného zástupcu v lehote do 15 dní. Ukončenie výkonu svojej funkcie môže živnostenskému úradu oznámiť aj sám zodpovedný zástupca.Ak zodpovedný zástupca oznámi živnostenskému úradu odvolanie súhlasu s ustanovením do funkcie zodpovedného zástupcu, musí súčasne preukázať, že o odvolaní súhlasu vopred písomne informoval podnikateľa. Oznamovacia povinnosť o ustanovení zodpovedného zástupcu a ukončení jeho funkcie však neplatí, ak bol zodpovedný zástupca ustanovený pre zriadenie viacerých prevádzkarní.
Za porušenie povinností vyplývajúcich zo živnostenského zákona môžu byť podnikateľovi aj zodpovednému zástupcovi uložené sankcie. Pokuta až do výšky 3319 EUR hrozí napríklad za neoprávnené podnikanie, čiže podnikanie bez živnostenského oprávnenia. Ak podnikateľ neustanoví zodpovedného zástupcu, keď je povinný tak urobiť, od živnostenského úradu mu hrozí pokuta až do výšky 1659 EUR.
Pokuta do výšky 663EUR hrozí podnikateľovi, ak neohlási živnostenskému úradu, že ustanovil zodpovedného zástupcu, ukončenie funkcie zodpovedného zástupcu, ustanovenie nového zodpovedného zástupcu alebo že zodpovedný zástupca už nemá bydlisko na území SR v prípadoch, keď je povinný tak urobiť.
Živnostenský úrad môže uložiť pokutu aj zodpovednému zástupcovi do výšky 663 EUR, ak vykonáva funkciu zodpovedného zástupcu vo viacerých ako v jednej prevádzkarni (okrem udelených výnimiek). Pokuty sú príjmom štátneho rozpočtu a pri ich ukladaní sa prihliada na závažnosť, trvanie aj následky protiprávneho konania.
Záver
Pre viaceré spoločnosti je zodpovedný zástupca potrebný, pretože je pre ich podnikanie nevyhnutná remeselná či viazaná živnosť. V prípadoch ukončenia funkcie zodpovedného zástupcu je však potrebné čo najskôr ustanoviť nového zodpovedného zástupcu a oznámiť živnostenskému úradu.Ďalšia možnosť je výmaz remeselnej alebo viazanej živnosti, pokiaľ sa nový zodpovedný zástupca nenájde alebo už sa už daná živnosť nevyužíva. Viac informácii ku zmene si môžete prečítať tu: https://www.onlineinvest.sk/zmeny-v-sro
V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať.
Podobné príspevky:
Ako funguje ručenie s.r.o.?
Živnosť alebo s.r.o. + Kalkulačka?
Súhlas správcu dane pre založenie s.r.o.
Založenie s.r.o. - Poplatky
Postup pri založení s.r.o.