Výdavky, ktoré sú daňovo uznanými nákladmi až po zaplatení
Pre fyzické osoby platí, že musia mať uhradené všetko, čo si chcú uplatniť v daňových výdavkoch. Pri podnikaní ako právnická osoba, čiže firma, existujú výdavky, ktoré môže byť nákladmi až po ich uhradení.
V rámci boja štátu s daňovými únikmi bola časť výdavkov zaradené do špeciálnej kategórie, ktoré sú u právnických osôb teda aj u najčastejšie používanej s.r.o. daňovo uznantelnými nákladmi až po ich zaplatení. Medzi takéto výdavky patria:
- Nájomné za prenájom hmotného majetku (hnuteľnej veci, nehnuteľností) a nehmotného majetku - ak ste mali nehnuteľnosť vypožičanú bezplatne, môže si vypožičiavateľ zahrnúť do nákladov iba výdavky za energie (pri výpožičke je rozsah daňových výdavkov veľmi obmedzený)
- Výdavky na marketingové a iné štúdie - za reklamu
- Výdavky na prieskum trhu
- Odplaty za sprostredkovanie u prijímateľa sprostredkovania - vrátane mandátnych zmlúv alebo obchodných zmlúv uzatvorených podľa Obchodného zákonníka alebo Občianskeho zákonníka - tiež sa vzťahujú medzi daňové výdavky
- Výdavky na vybrané poradenské a právne služby - sem patrí napr. aj účtovníctvo, právne služby, služby audítora, či daňového poradcu
- Kompenzačné platby - prenos, distribúcia a dodávka elektriny, plynu, potnej vody, tepla a odvádzanie odpadovej vody
- Platby vyplácané daňovým nerezidentom do nezmluvných štátov
- Výdavky a náklady na získanie noriem a certifikátov - napr. ISO normy
- Sponzorské
Pokiaľ chcete mať výdavky, ktoré sú daňovo uznanými nákladmi až po zaplatení v nákladoch spoločnosti za aktuálny účtovný rok je potrebné ich uhradiť do konca účtovného roku, typicky do 31.12.
Pred koncom roka je potrebné pourgovať svojich obchodných partnerov s vystavením daňového dokladu ešte v danom účtovnom roku a z Vašej strany zabezpečiť zrealizovanie platby do konca roku.
Podobné príspevky:
Paušálne výdavky 2020 + Kalkulačka
Aké mám povinnosti po založení s.r.o.?
Daňové výdavky pred začatím podnikania
Ako môže živnostník ušetriť vďaka paušálnym výdavkom v roku 2017?
Ako (ne)funguje daňová správa po niekoľko rokov pripravovanej reforme?