Aké odvody platí konateľ a spoločník v s.r.o.?
Každá spločnosť s.r.o. musí mať svojho spoločníka, ktorý je majiteľom spoločnosti a konateľa, ktorý spoločnosť riadi. Obe funkcie môže vykonávať jedna osoba v takomto prípade sa jedná o jedno osobovú spoločnosť.
Okrem konateľa a spoločníka môže v spoločnosti pôsobiť ešte prokurista, čo je špeciálna forma splnomocnenca spoločnosti definovaná v Obchodnom zákonníku.
Každý konateľ a prokurista v spoločnosti má nárok na odmenu za výkon svojej funkcie, ktorá sa môže vyplácať v mesačných alebo aj ročných intervaloch. Výšku, čas a spôsob vyplatenie určuje valného zhromaždenie.
Môže sa vyskytnúť aj prípad, že odmenu za svoju prácu dostane aj spoločník, ktorý nie je konateľom spoločnosti.
Takisto môže nastať prípad, že spoločníka a konateľ vykonávajú svoju funkciu bez nároku na odmenu. Vykonávanie funkcie bez nároku na odmenu je najčastejšie u malých spoločností a to z dôvodu toho, že odmena podlieha plateniu odvodov do zdravotnej a sociálnej poisťovni. Takáto možnosť je najčastejšie využívaný v prípade rozbiehania činnosti spoločnosti, kedy chcú byť odbremenení spoločník aj konateľ od platenia odvodov. A spoločník si peniaze zo spoločnosti "vytiahne" vo forme podielov na zisku, ktoré sa zdaňujú len sadzbou 7%.
Konateľ vykonávajú svoju funkciu v spoločnosti na základe mandátnej zmluvy, ktorá však nemusí byť písomná, alebo na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa, ktorá musí mať písomnú formu a musí byť schválená valným zhromaždením. Tiež môže byť konateľ, spoločník zároveň v pracovnom pomere so spoločnosťou.
Podiely na zisku (dividendy) spoločníkov
Každý spoločník, bez ohľadu na to, či je alebo nie je aj konateľom v spoločnosti, má nárok na podiel zo zisku. Podiely sú vyplácané už zo zdaneného zisku s.r.o. a to po ukončení účtovného obdobia. Podiel na zisku vyplatený v roku do roku 2016 nie je predmetom dane z príjmu FO, ale podlieha zdravotným odvodom vo výške 14%.
Od roku 2017 nastala zmena v tom, že podieli na zisku (dividendy) už je predmetom dane z príjmov FO. Čo v praxi znamená, že spoločník je povinný zvlášť zdaniť podiel zo zisku a to sadzbou 7 %.
Podiel na zisku po roku 2017 nie je vymeriavacím základom na platenie poistného na sociálne poistenie. Z podielu na zisku vyplateného v roku 2019 za rok 2016 sa platia odvody na zdravotné poistenie a to vo výške 14 %. Ale z podielu na zisku vyplateného v roku 2019 za rok 2017 a rok 2018 sa odvody na zdravotné poistenie už neplatia.
Podiely na zisku konateľov
Ak konateľ nie je spoločníkom a jemu vyplatené podiel na základe rozhodnutia valného zhromaždeniaza rok 2016 a skôr, tak tento podiel nie je predmetom dane z príjmu FO.
Podiely na zisku v ďalších rokoch sa zdaňuje sadzbou dane z príjmu 7%.
Ak konateľ nemá právo na príjem za výkon svojej funkcie, tak vyplatený zisk nie je vymeriavacím základom na platenie poistného na sociálne poistenie. Pokiaľ však má práva na iný príjem, podiel zo zisku je vymeriavacím základom na platenie poistného na sociálne poistenie.
Pri odvodoch do zdravotnej poisťovne rovnako platí, že zo zisku, ktorý je vyplatený zo zisku do roku 2016 sa platia odvody vo výške 14% do zdravotnej poisťovne. Zo zisku z ďalšich rokov sa neplatia odvody na zdravotné poistenie.
Pre porovnanie s.r.o. a živnosti sme pre Vás pripravili kalkulačku daní a odvodov .
Podobné príspevky:
Aké mám povinnosti po založení s.r.o.?
Aké sú povinnosti s.r.o. založenej v roku 2016?
Ako prejsť zo živnosti na s.r.o.?
V Českej republike platí nový Obchodný zákonník
Ako funguje ručenie s.r.o.?